Berlingskes nye design kåret som Europas bedste
Berlingskes nye design har i dag fået et stort, internationalt skulderklap. Avisen har vundet titlen som Europas bedste landsdækkende dagblad i den prestigefulde European Newspaper Award 2011.
“Billedernes størrelse er velbalanceret og giver samlet set et meget seriøst men stadig nutidigt udtryk,” står der blandt andet i juryens udtalelse.
European Newspaper Award er blandt de største europæiske konkurrencer for avisdesign, og vinderne kåres af en jury bestående af europæiske designeksperter. Juryen bestod i år af 10 eksperter fra syv lande. 226 aviser fra 27 europæiske lande havde indsendt bidrag til konkurrencen.
Chefredaktør, Jens Grund siger om prisen:
"Vi er både ydmyge og stolte over at have vundet konkurrencen i så flot et felt. I januar lancerede vi vores nye avis, efter at vores designchef Per Heilmann - i samarbejde med Etypes, som har lavet vores nye logo og skrifttype - havde udført en kæmpeindsats for at ryste det lidt støvede indtryk af Berlingske og i stedet tilføre avisen et moderne, eksklusivt udtryk med tyngde. Nu har vi så fået en international anerkendelse af, at det er lykkedes. Som chefredaktion er vores ambition at skabe et Newszine - et moderne, nyhedsbåret avismagasin, der kan holde hele dagen ved at give læserne perspektiv og dybde i nyhedsdækningen."
Berlingskes designchef Per Heilmann siger, at Berlingske i dag har opnået et stilrent og moderne design, som ikke kun handler om æstestik:
"Det handler i lige så høj grad om at formidle indhold til læserne. Det er dejligt, at det er lykkedes at vise, at man godt kan ligge i top, når det handler om at udvikle og være nyskabende, selv om man er en af verdens ældste aviser. Æren tilfalder ikke mindst de medarbejdere, som til daglig skaber en varieret, væsentlig og visuel interessant avis til læserne," siger han.
Blandt de tidligere vindere af European Newspaper of the Year finder man The Guardian, Die Welt og Corriere della Sera. I 2010 var det danske Politiken, der løb med prisen.
Prisen vil blive overrakt i Wien ved European Newspaper Congress 7. og 8. maj 2012.
- 12.12.2011Meget mere business
- 05.12.2011Mecom har solgt Edda Media til A-pressen
- 30.11.2011BNY får nyt navn og indleder samarbejde med The Economist.
- 30.11.2011Flotte lyttertal til Radio24syv
- 24.11.2011Kom i julestemning på Julebazar 2011
- 23.11.2011Kontekst påvirker oplevelse af online annoncer
- 22.11.2011Berlingske Media køber og sælger lokalaviser
- 17.11.2011Ny pris til iværksættere
- 15.11.2011Berlingskes nye design kåret som Europas bedste
- 11.11.2011Jakob Weiss ny chef for Berlingske Nyhedsbureau






























