Skælskør Avis og Korsør Posten flytter sammen

De to lokale ugeaviser Skælskør Avis og Korsør Posten, begge ejet af Berlingske Media, flytter i løbet den allernærmeste fremtid sammen i Korsør. Resultatet bliver nogle stærkere og større udgivelser med udsigt til højere indtjening.
Forklaringen på det kommende samarbejde handler om at, konsolideringen af erhvervsstrukturen så småt er ved at ændre indkøbsvanerne for forbrugerne. Det rammer detailhandlen og i særdeleshed de små forretninger, hvilket gør det mere vanskeligt at få økonomi i aviser med beskedne oplag. Den nye kommunalreform har skubbet til denne udvikling.

"Efter dannelsen af storkommunen Slagelse Kommune , som både Korsør og Skælskør er omfattet af, giver det derfor  god mening at samle de to lokalaviser. Markedet har ændret sig markant efter etableringen af Slagelse Kommune," siger Gorm Wesing Flyvholm, direktør for Berlingske Lokalaviser.

Ny ansvarshavende redaktør
Berlingske Lokalaviser samler derfor kompetencerne fra de to ugeaviser, og medarbejderne får fremover fælles arbejdsadresse i Korsør. Som konsekvens af samlingen nedlægges de to nuværende redaktørstillinger og en ny stilling oprettes.
De to ansvarshavende redaktører der siges farvel til er Vagn Ryager og Hans Chr. Pertl. Det bliver i stedet, journalist Henrik Falch, der skal udvikle aviserne videre i den ny konstellation.

"Det har været afgørende at finde en ny mand, der kan videreudvikle vores aviser, som har et indgående kendskab til lokaljournalistik og erfaring med at udvikle de nye digitale platforme," siger Gorm Wesing Flyvholm.

De øvrige medarbejdere bliver i deres nuværende stillinger, og Jørgen Elmshøj, nuværende salgschef på Skælskør Avis, er fremover salgschef for begge titler.

Slagelse Kommune væsentligt lokalområde for Berlingske
"Med samlingen får vi skabt to meget stærkere og større udgivelser og får udsigt til en højere indtjening. Vi anser det geografiske område, der hører under Slagelse Kommune , som et meget væsentligt lokalområde for os, som vi har intentioner om at udvikle yderligere. Det er glædeligt, at vi kommer til at stå rigtigt godt nu, hvor samlingen bliver en realitet," siger Gorm Wesing Flyvholm.
Medarbejderne på de to berørte titler er blevet orienteret om ændringen her til morgen, og flytningen vil komme til at ske i allernærmeste fremtid.